A Pussy Riot és ami mögötte van - Vélemény

El sem tudtuk képzelni, hogy a hatóságok, olyan ostobák lennének, hogy valójában legitimálnák a befolyásunkat azzal, hogy letartóztatnak minket!”

A Pussy Riot zenekar két tagját lassan két éve tartják fogságban, Oroszországban, egy olyan tettért, amiért eleve le sem kellett volna tartóztatni őket.
Az eset 2012 februárjában történt, amikor is a zenekar öt tagja, egy alig egy perces
performansz keretében tiltakozását fejezte ki Oroszország aktuális politikai berendezkedésével kapcsolatban. Továbbá kritikát fogalmazott meg az egyház és a kormány egyre erősödő összefonódását illetően. Az előadást először a székesegyház őrsége, majd a rendőrség közbeavatkozása szakította meg. Mégis később az elkészült felvételekből, felkerült a világhálóra a zenekar által punk imádságnak nevezett, “Mother of God, chase Putin away” című dala.
Az ortodox egyház válaszként felszólította a kormányt, hogy nyilvánítsák bűncselekménnyé az istenkáromlást, mivel véleményük szerint ez történt a Pussy Riot tiltakozása során.
Majd február végén büntetőeljárás is indult a zenekar tagjai ellen, márciusban pedig hármukat le is tartóztatták. Név szerint Maria “Masha” Alyokhina, Nadezhda “Nadya” Tolokonnikova és Yekaterina “Katya” Samutsevich került előzetesbe 2012 tavaszán. A perfomanszban résztvevő további két tagra körözést adtak ki, de minden bizonnyal ők külföldre menekültek az ítélet elől.

Így indult el Masha és Nadya lassan két éve tartó kálváriája az orosz igazságszolgáltatás
útvesztőjében. Több mint fél évig várták előzetesben az ítéletet, amely eredetileg, akár hét évig terjedő szabadságvesztést is jelenthetett volna, a koholt vádak alapján, amivel vádolják őket.

A vád szerint, előre megszervezett, vallási gyűlölet által motivált garázdaság volt a bűnük. A bíróság nem adott elég időt vallomásaik előkészítésére, illetve sorra utasította el szabadlábra helyezésük iránti kérelmüket. Melynek lett volna helye, hiszen mindkét lánynak van egy-egy öt éves korú gyermeke. Mindenesetre a bíróság, ezt állítólag pont figyelembe véve, végül két év börtönbüntetést szabott ki rájuk. Kérdéses azonban az, hogy mennyire jogos egy ilyen ítélet, ha egyáltalán nem történt bűncselekmény, még a szabálysértés is kérdéses. A bíróság azzal indokolta döntését, hogy a lányok durván aláásták a társadalmi rendet tettükkel és tiltakozásukból teljes mértékben hiányzott a hívőkkel szemben tanúsítandó tisztelet.

Az orosz közvéleményt erősen megosztotta a hatóság döntése. A Levada Center független
közvélemény kutató cég által készített kutatás szerint, a válaszadók (1600 fő) többnyire
egyetértettek az ítélettel, illetve elítélték a Pussy Riot tettét. Ennek ellenére egy az egyházat támogató csoport aláírásgyűjtésbe kezdett, és több mint ötezer aláíróval együtt kérte, hogy helyezzék szabadlábra a lányokat, mivel indokolatlannak találták a börtönbüntetést az esetben.

Nem csak a helyieket, de a nemzetközi közvéleményt is megrázta a hír, hogy valaki
szabadvélemény nyilvánítása miatt, akár több év szabadságvesztéssel is szembenézhet.
A GQ magazinnak sikerült tavaly novemberben interjút készítenie Mashával és Nadyával
a börtönben. A lányok többek között arról számoltak be, hogy az orosz közmédia milyen
mértékben torzítja és cenzúrázza a híreket, így nem meglepő, hogy országos szinten nem túl nagy a támogatottságuk. Viszont, az internetnek és a nemzetközi szerveződéseknek hála, Oroszországon kívül igen széles támogatói tábora verbuválódott a csapatnak. Az Amnesty International nyílt levelében biztosította a lányokat arról, hogy továbbra is rajtuk a világ szeme, nem maradnak egyedül a börtönben, illetve bátorságuk, kitartásuk példaértékű. A levélhez több száz nemzetközi előadó, művész csatlakozott. Támogatásukat nem csak a levélben, de saját közösségi oldalaikon is kifejezték, hogy ez által minél több emberhez eljuthasson a Pussy Riot tagjainak története.

Az ügyben valóban az a megrázó, hogy nem történt vandalizmus, garázdaság, egyértelműen nem vallási gyűlölet motiválta bűncselekményről volt szó, egyszerűen tükröt tartottak a Pussy Riot tagjai az ország vezetőinek és nekik nem tetszett a látvány, ami eléjük tárult. Reakciójuk, a letartóztatás, meghurcolás, ellehetetlenítése ezeknek a nőknek viszont, pontosan megerősíti a zenekar által közvetített üzeneteket, miszerint Oroszországban az emberi jogok, szabadság jogok, kisebbségek jogai erősen csorbultak az utóbbi években. A szabadságától bárki megfosztható és nincs az a tömeg, amely megingatná a döntésében a hatóságokat.

Ha nem is sikerül a lányoknak az indokolatlan börtönbüntetésük letöltése előtt szabadulni, akkor is felhívták a figyelmet az Oroszországban zajló elnyomó politikára, illetve így juthatott nagyobb nyilvánossághoz, az idén júliusban született két új törvény, mely szerint az istenkáromlás és a nem hagyományos szexuális kapcsolat támogatása büntethetővé vált.

Az eset tanulsága, hogy a kontroll nélküli hatalom szemrebbenés nélkül képes ártatlanok
életével szabadon rendelkezni. A média szerepe letagadhatatlan, mind a cenzúra, mind pedig a szabad sajtó igen is óriási hatalommal bír. A lányok kiszabadításához, sajnos kevésnek bizonyul a sok támogató szó és aláírás, ameddig az orosz polgárok, nem vetnek véget az elnyomásnak és tömegesen nem vonulnak utcára, a szabadságot hirdetve, kívülről senki nem tudja térdre kényszeríteni az elnyomó rendszert. De fontos, hogy legyen bátorságunk megkérdőjelezni a hatalmat és véleményt alkotni, támogatni azokat, akiket nem enged szóhoz jutni saját hazája.

Ez egy véleményposzt, amely a szerző véleményét tükrözi.

Szerző: Takács Martina, Amnesty Magyarország aktivista

Tegyél te is az emberi jogokért – támogasd munkánkat!

Kategória: Uncategorized | A közvetlen link.

MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!