Brazília: A Legfelsőbb bíróság elismerte a holebi (LMBT)- párok jogait

Brazíliában a legfelsőbb bíróság döntése alapján az azonos nemű párok ugyanolyon jogokkal rendelkeznek, mint a heteroszexuálisok.

Történelmi lépést jelent ez az ország leszbikus, homoszexuális, biszexuális és transznemű (LGBT) párjai számára – jelentette ki az Amnesty International.2011. május 5.-én csütörtökön tíz bíró anonim módon döntött úgy, hogy az azonos nemű párokat a heteroszexuális házastársakkal megegyező jogok illetik meg. A legfelsőbb bíróságnak ez a határozata az azonos neműek nyugdíjára, örökségére és örökbefogadására vonatkozó jogait is elismeri.

“Történelmi pillanat ez az azonos nemű párok számára Brazíliában”, mondta Guadalupe Marengo, az amerikai Amnesty International igazgató-helyettese. A döntés a brazíliai LMBT- mozgalom hosszú ideje zajló kampányolásának eredménye. Ezt a döntést megelőzően az azonos neműek házastársi viszonyát csak azáltal lehetett jogilag rendezni, hogy a felek vállalati üzletfelekként kötöttek szerződést.

“Üdvözöljük ezt az előrelépést és reméljük, hogy ez az LMBT- személyek jogainak teljes mértékű védelméhez vezet Brazíliában. Reméljük, hogy ez a brazíliai lépés több Latin-Amerikai országra is hatással lesz.”

Toni Reis, a Brazil Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok és Transzok Szövetsége (ABGLT) vezetője május 6.-án a következőket mondta az Amnesty Internationalnek: ”A határozat fontos előrelépés mind a holebi (LMBT) - közösség mind pedig Brazília demokráciájának életében”. Reis ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy a határozat nem jelenti a küzdelem lezártát. “A Föderális Kongresszus méltatlanul viselkedett és egyetlen egy törvényt sem szavazott meg, mely a közösségünknek egyenlő jogokat biztosítana. Meg kell értetnünk az emberekkel, hogy az emberi sokféleség iránt több tisztelettel kellene lenni.”

Latin-Amerika az elmúlt években mutatott némi fejlődést az LMBT- jogok védelmében. 2010-ben Argentínában legalizálták az azonos neműek közötti házasságot, és ezzel a térség az előfutár szerepére tett szert. 2009-ben Mexikó város volt az első Latin –Amerikai város, mely jóváhagyta az azonos neműek frigyét. 2008-ban Uruguayban legalizálták az azonos neműek egybekelését, 2009-ben Kolumbiában.

Linkek a honlap más oldalaira: Holebi’s en transgenders

Világszerte emberi jogok megsértésének áldozatai a szexuális alapon megkülönböztetettek kisebbsége. A jogsértés formája a megkülönböztetéstől a szabadságvesztésen át a kínzásig terjed. A homo-szexualitást idestova nyolcvan országban törvény tiltja. Néhány országban még halálbüntetést is kiróhatnak.

Az Amnesty a (vélt) szexuális hovatartozásuk miatt bebörtönzöttekre ugyanúgy tekint, mint a lelkiismereti foglyokra. A legtöbb holebi, illetve LMBT (Leszbikus, Meleg, Biszexuális, Transznemű) számára a szexuális irányultság legalább olyan meghatározó fontosságú az identitásuk szempontjából, mint a bőrszín vagy a nem. A Crimes of Hate, Conspiracy of Silence címet viselő Amnesty-jelentés a következőket mondja erről:

“A szexuális irányultság szoros kapcsolatban áll az emberi identitás alapvető aspektusaival. Ahogyan az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának bevezetőjében is olvasható, az emberi jogok a személy alapvető méltóságának és értékének tiszteletén alapulnak. Az olyan törvények vagy intézkedések, melyek az egyén szexuális irányultságának kényszerrel való megváltoztatását vagy tagadását célozzák, vagy az egyént szexuális hovatartozása felvállalása esetén büntetik, a személyiség mélyen gyökeredző aspektusának támadása. Mérhetetlen pszichológiai és fizikai erőszakot okoznak, mert némelyeket kényszerrel távol tartanak egy olyan területektől, mely sokak számára személyes kiteljesedésük legnagyobb lehetőségét rejtené magába.

Miután ez mégiscsak a szív legbensőbb dolgaival, a lélek legbensőbb vágyaival, és a test legintimebb kifejeződéseivel áll kapcsolatban, a szexuális orientáció az ember fizikai és mentális integrációjához való jogáról szól. Ennek a jognak tehát magába kell foglalnia azt is, hogy magunk rendelkezünk a szexuális irányultságunkkal és annak kifejezésével, melyet az egyenlőség nevében tehetünk meg – félelem és megkülönböztetés nélkül.”

Fordította Csíkszentmihályi Melissa, az Amnesty International Magyarország tagja, önkéntese és a Demand Dignity csoport aktivistája.

 

A bejegyzés kategóriája: Uncategorized
Kiemelt szavak: , , .
Közvetlen link.